معرفی آزمون DELF

وزارت آموزش و پرورش فرانسه طیف گسترده‌ای از آزمون‌ها را برای ارائه گواهینامه (دیپلم) تأییدیه یادگیری زبان فرانسه در سطوح مختلف مبتدی تا پیشرفته در نظر گرفته است. این آزمون‌ها برای مخاطبان یادگیری زبان فرانسه در همه سنین بوده و بر اساس استاندارد 6 سطحی (Delf-Dalf) اتحادیه اروپا (A1 تا C2) ترازبندی شده‌اند.

گواهینامه‌های DELF، DALF و DILF گواهینامه‌هایی هستند که به طور مستقل به ارزیابی مهارت‌های 4 گانه افراد در یادگیری زبان فرانسه پرداخته و البته دارای اعتبار نامحدود می‌باشند. اعتبار این آزمون‌ها توسط متخصصینی با چندین گرایش مربوط مرتبط با روان‌شناسی و طراحی آزمون‌ها در وزارت امور خارجه و وزارت آموزش و پرورش فرانسه مورد بررسی و تأیید قرار گرفته است. لذا از طرف دولت فرانسه و کشورهای فرانسوی زبان به عنوان مدارک رسمی زبان فرانسه مورد تأیید بوده و اعتبار لازم را دارند.

نسخه عمومی آزمون DELF مخصوص بزرگسالان بوده و به ارزیابی دانش زبان فرانسه از سطح A1 تا B2 می‌پردازد. این آزمون در بیش از 1186 مرکز آزمون در 173 کشور دنیا (که فرانسه را هم شامل می‌شود) به طور رسمی برگزار می‌گردد. در هر سطحی از آزمون، هر 4 مهارت اصلی زبان شامل مهارت خواندن، نوشتن (فهم نوشتاری)، شنیدن و صحبت کردن (فهم گفتاری) مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

جزئیات آزمون DELF
این آزمون‌ها بر اساس دانش عمومی، چگونگی و چرایی مسائل روزمره، ایجاد ارتباطات اجتماعی و فهم وقایع اطراف طراحی و تدوین می‌شوند.

شیوه نمره‌دهی در این نسخه از آزمون DELF به صورت 100 نمره‌ای است: هر مهارت 25 نمره دارد و در مجموع، اگر کسی بتواند نمره بالاتر از 50 کسب کند، گواهی (دیپلم) DELF به او اعطا می‌شود؛ به شرط اینکه در هر مهارت حداقل نمره 5 را گرفته باشد.

 

 سطح A1 

این سطح که ابتدایی‌ترین و پایین‌ترین سطح در دانش زبان فرانسه است، در واقع بیانگر توان زبان‌آموز در صحبت راجع به خود و همچنین ابراز واکنش مناسب در موقعیت‌های ضروری است.

بخشها و زمان آزمون: کل زمان آزمون 1 ساعت و 20 دقیقه.

فهم شنیداری (Compréhension de l’oral): 20 دقیقه
در این بخش 3 یا 4 فایل صوتی کوتاه (تقریبا 3 دقیقه‌ای) برای شما بخش می‌شود و بر اساس این فایل‌ها باید به سوالات پاسخ دهید. در مجموع دو وقفه بین فایل‌ها وجود دارد. موضوع این فایل‌های صوتی موقعیت‌های روزمره می‌باشد.

مهارت خواندن (Compréhension des écrits): 30 دقیقه
در این بخش باید به سوالات مربوط به 4 یا 5 متن جداگانه پاسخ دهید. موضوعات این متون مربوط به موقعیت‌های روزمره است.

فهم نوشتاری (Production écrite): 30 دقیقه
این بخش از ازمون دو قسمت دارد:
تکمیل کردن یک فرم. نوشتن جملات ساده (نوشتن یک کارت پستال، یک پیام یا یک خلاصه داستان) مرتبط با موضوعات زندگی روزمره

مهارت گفتاری (Production orale): 5 تا 7 دقیقه (10دقیقه زمان آماده سازی)
این بخش از آزمون، سه قسمت دارد: یک معرفی ساختارمند، تبادل اطلاعات با مخاطب، یک مکالمه شبیه‌سازی شده

 سطح A2 

این سطح از آزمون DELF که باز هم نشان‌دهنده دانش ابتدایی کاربر در استفاده از زبان فرانسه است، بیانگر توانایی فرد در انجام کارهای ساده روزمره زندگی می‌باشد. زبان‌آموز در این سطح می‌تواند با واژگان متعارف‌تری منظور خود را بیان نماید.

بخشها و زمان آزمون: کل زمان آزمون 1 ساعت و 40 دقیقه.

فهم شنیداری (Compréhension de l’oral): 25 دقیقه
در این بخش 3 یا 4 فایل صوتی کوتاه (تقریبا 5 دقیقه‌ای) برای شما بخش می‌شود و بر اساس این فایل‌ها باید به سوالات پاسخ دهید. در مجموع دو وقفه بین فایل‌ها وجود دارد. موضوع این فایل‌های صوتی، موقعیت‌های روزمره می‌باشد.

مهارت خواندن (Compréhension des écrits): 30 دقیقه
در این بخش باید به سوالات مربوط به 3 یا 4 متن جداگانه پاسخ دهید. موضوعات این متون مربوط به موقعیت‌های روزمره است. 

فهم نوشتاری (Production écrite): 45 دقیقه
در این بخش شما باید دو متن کوتاه بنویسید: یک اتفاق یا یک تجربه شخصی را توضیح دهید. نوشتن یک متن در خصوص دعوت، تشکر، عذرخواهی، سوال، اطلاع‌رسانی، تبریک و…              

مهارت گفتاری (Production orale): 6 تا 8 دقیقه (10دقیقه زمان آماده سازی)
این بخش از آزمون، سه قسمت دارد:یک معرفی ساختارمند، صحبت تک نفره، تمرین تبادل اطلاعات

 سطح B

زبان آموز سطح B1 به اصطلاح یک کاربر مستقل است؛ بدین معنا که به راحتی می‌تواند با دیگران راجع به مسائل روزمره تعامل کند، راجع به موضوعات اجتماعی با دیگران بحث کند، نظرات خود را بیان کند و نظرات دیگران را نیز متوجه شود. همچنین قادر است از عهده موقعیت‌های غیر منتظره در زندگی روزمره برآید.

بخشها و زمان آزمون: کل زمان آزمون 2 ساعت و 10 دقیقه.

فهم شنیداری (Compréhension de l’oral): 25 دقیقه
در این بخش 3 فایل صوتی کوتاه (تقریبا 6 دقیقه‌ای) برای شما بخش می‌شود و بر اساس این فایل‌ها باید به سوالات پاسخ دهید. در مجموع دو وقفه بین فایل‌ها وجود دارد.

مهارت خواندن (Compréhension des écrits): 45 دقیقه
در این بخش باید به سوالات مربوط به 2 متن جداگانه به شرح زیر پاسخ دهید: مشخص کردن اطلاعات مفید در رابطه با نوشته داده شده، تحلیل محتوای موجود در یک متن با موضوع دلخواه.

فهم نوشتاری (Production écrite): 45 دقیقه
در این بخش شما باید دیدگاه‌های شخصی خودتان را در یک قالب مشخص (مانند انشاء، نوشته، مقاله و…) بیان نمایید.

مهارت گفتاری (Production orale): 15 دقیقه (10دقیقه زمان آماده سازی)
این بخش از آزمون، سه قسمت دارد: یک معرفی ساختارمند، تعامل با دیگران در قالب گفتگو، بیان دیدگاه در مورد یک متن مشخص.
زمان:  

 سطح B2 

زبان آموز سطح B2 به اصطلاح یک کاربر کاملا مستقل است؛ بدین معنا که می‌تواند از عقاید و نظرات خود دفاع کند، دیدگاه خود را برای دیگران تبیین کند و راجع به آن مذاکره نماید. در این سطح، زبان‌آموز به گفتمان اجتماعی تسلط دارد و می‌تواند اشتباهات خود را اصلاح نماید.

بخشها و زمان آزمون: کل زمان آزمون 2 ساعت و 50 دقیقه.

فهم شنیداری (Compréhension de l’oral): 30 دقیقه
در این بخش 2 فایل صوتی (تقریبا 8 دقیقه‌ای) برای شما بخش می‌شود: یک فایل صوتی به صورت تک صدایی از متون مربوط به روزنامه‌ها و …، یک فایل صوتی از گفتگوی دو نفره افراد که مربوط به یک سخنرانی، برنامه تلویزیونی و یا رادیویی است.

مهارت خواندن (Compréhension des écrits): 1 ساعت
در این بخش باید به سوالات مربوط به 2 متن جداگانه به شرح زیر پاسخ دهید: متنی در مورد فرهنگ و ساختار کشور فرانسه یا یک کشور فرانسوی‌زبان، یک متن استدلالی و مباحثه‌ای

فهم نوشتاری (Production écrite): 1 ساعت
در این بخش شما باید دیدگاه‌های شخصی خودتان را در یک قالب مشخص (مانند نامه رسمی، مقاله کوتاه و…) بیان نمایید.

مهارت گفتاری (Production orale): 20 دقیقه (30دقیقه زمان آماده سازی)
بیان و دفاع از دیدگاه‌های خودتان در مورد موضوعی مشخص.

*******************************************************

لیست مراکز آزمون در فرانسه را در این سایت ببینید.

سطح خود را بسنجید! Tester son niveau

Le française facile avec rfi

**********************************************

DELF is an official, high-quality diploma, harmonised with the levels of the Common European Framework of Reference for Languages.

This diploma is recognised worldwide and is valid for life.

Depending on the level, the DELF can enhance a curriculum vitae (CV) and make it easier to get a job in a company where the language spoken is French.

The DELF B1 allows you to obtain French nationality. The DELF B2, and increasingly the DALF C1, allow entry into French, European or Francophone universities, and into certain grandes écoles.

The DELF ” tout public ” is composed of 4 independent diplomas corresponding to the CEFR levels: DELF A1, DELF A2, DELF B1 and DELF B2.

  • Basic user > A1 > DELF A1
  • Basic user > A2 > DELF A2
  • Independent user > B1 > DELF B1
  • Independent user > B2 > DELF B2

you can search here your “Exam centers” in France.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *