بعد از ورود به فرانسه و رفع خستگی سفر، کارهای مهمی است که بهتر است در اولویت قرار دهید. شرح مهمترین کارها، بطور خلاصه در زیر آورده شده است*:

*(این لیست بروزرسانی خواهد شد)

 اتستسیون (گواهی) محل زندگی، Attestation d’hébergement

اتستسیون (گواهی) محل زندگیتان،attestation d’hébergement یا justificatif de domicile (تقریبا همیشه به آن نیاز خواهید داشت) و اتستسیون مربوط به کف attestation de loyer (برای تحویل به کف) را از مسئول خوابگاه یا رزیدانس محل سکونت درخواست کنید و همیشه چند نسخه از آن بهمراه داشته باشید.

کارت حمل و نقل شهری، Titre de transport

برای گرفتن کارت حمل و نقل شهری، میتوانید به دفتر مربوط به شرکت حمل و نقل شهرتان مراجعه کنید، بهتر است که پاسپورت، یک قطعه عکس و کارت دانشجویی یا برگه اسکولاقیته همراهتان باشد، شرایط صدور کارت و تخفیفهای دانشجویی شهر به شهر متفاوت است. تعرفه های مربوط رو ببینید و با توجه به شرایطتان کارت حمل و نقلتان را شارژ کنید.

OFII (اوفی)

ولید کردن ویزاتون رو باید حداکثر تا 3 ماه بعد از ورودتون انجام بدید. برای انجام این کار روی این لینک کلیک کنید.**
** دانشجویانی که با ویزای علمی (پاسپورت تلنت) برای دوره دکترا، یا پستداک یا فرصت آمده اند، بعد از ولید کردن ویزا باید از همین سایت بالا درخواست کارت اقامت (titre de séjour) را انجام دهند.

افتتاح حساب بانکی

از آنجاییکه برخی از بانک ها برای باز کردن حساب برای ایرانیها محدودیتهایی دارند، بهتر است که از چند بانک قرار ملاقات بگیرید، و درخواست افتتاح حساب بدهید، هر کدام که قبول کردند، سریعا مدارک مورد نیازشان را تهیه کنید تا افتتاح حسابتان انجام شود. معمولا بلافاصله بعد از افتتاح حساب، بشما یک شماره حساب RIB میدند و کارت بانکیتان هم حدودا بین یک تا 2 هفته بدستتان میرسد. مدارک لازم برای باز کردن حساب: اتستسیون محل سکونت، اتستاسیون تمکن مالی (همان تمکنی که بسفارت ارائه دادید برای ویزا)، کپی برگه اوفی، برگه ثبت نام دانشگاه (برگه اسکولاقیته).

بیمه محل سکونت، Assurance habitation

اگر هنوز محل سکونتتان را بیمه نکرده اید، هر چه سریعتر نسبت به تهیه بیمه اقدام کنید. (به این لینک مراجعه کنید). * اکثر رزیدانسها بدون داشتن گواهی بیمه به شما اجازه ورود نمیدهند، ولی خوابگاهها یا آپارتمانهای خصوصی چند روز بشما وقت میدهند.

سیم کارت، Carte SIM

راهنمای کامل خرید سیم کارت را در این صفحه ببینید.

CAF (کف)

اقدامات لازم برای ثبت نام در سایت کف و تشکیل پرونده در این صفحه آورده شده است.

بیمه درمانی (تامین اجتماعی) و تکمیلی

برای تشکیل پرونده بیمه درمانی یا assurance maladie، و دریافت شماره sécurité sociale، بعد از ثبت نام در دانشگاه باید وارد سایت زیر شوید:

https://etudiant-etranger.ameli.fr

و مدارک زیر را آپلود کنید: 1. گواهی ثبت نام دانشگاه (سال جاری). 2. کپی پاسپورت، 3. ویزا، 4. ترجمه شناسنامه (ترجمه کلیه صفحات، بعلاوه صفحات فارسی با مهر مترجم)، 5. برگه تایید اوفی. 6. برگه RIB.

اگر مدارک کامل باشد، یک شماره موقت برایتان صادر میشود که میتواند با آن از خدمات بیمه درمانی استفاده کنید، و بعد از مدتی شماره اصلی و کارت ویتال رو دریافت خواهید کرد.
بعد از مشخص شدن بیمه املی (که بین 1 تا 3 ماه ممکنه طول بکشه)، در صورتی که درآمدتان زیر 1200 یورو در ماه است، میتوانید برای بیمه تکمیلی یا CSS که قبلا CMU نامیده میشد، درخواست دهید.* وارد اکانت املی میشوید، درخواست وقت قرار ملاقات (rendez-vous) میکنید، فرم مربوطه را دانلود و پر میکنید، که باید روز قرار به همراه مدارک لازم با خودتان داشته باشید.

* دانشجویانی که با ویزای علمی (پاسپورت تلنت) برای دوره دکترا، یا پستداک یا فرصت آمده اند، با توجه به درآمدشان اگر تمایل دارند میتوانند بطور مستقل برای بیمه تکمیلی اقدام کنند. این بیمه اجباری نیست!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *