Permis de conduire | گواهینامه رانندگی

الف- برای رانندگی در فرانسه، اگر دانشجو هستید، باید یکی از دو روش زیر را انتخاب کنید: 

  1. تبدیل گواهینامه خودتان به گواهینامه بین المللی (در داخل ایران انجام میشود) که اعتبار 1ساله تا 3ساله دارد، و باید از طریق سایت “سامانه صدور آنلاین اسناد رانندگی بین المللی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی” تهیه شود.
  2. ترجمه گواهینامه تان به زبان فرانسه توسط مترجم رسمی (traducteur agréé)، که اعتبار آن تا پایان اعتبار گواهینامه تان است.
  • توجه داشته باشید که در هر کدام از این دو حالت، در صورت کنترل پلیس، باید اصل گواهینامه فارسی هم همراهتان باشد.

ب- اگر ویزایتان از دانشجویی به کاری، یا به سیانتیفیک یا تلنت تغییر کند، شما اجازه تبدیل گواهینامه فارسی به فرانسوی دارید، که باید از طریق سایت ANTS درخواست تبدیل گواهینامه بدهید. توجه داشته باشید که در این روش شما باید اصل گواهینامه فارسی تان را تحویل بدهید.

ج- اگر تا بحال گواهینامه نداشته اید، یا فرصت تعویض گواهینامه ایرانی به فرانسوی رو از دست داده اید، در اولین قدم باید خودتان را برای امتحان آیین نامه یا (Code de la Route) آماده کنید.

برای صرفه جویی در هزینه های این قسمت، بهتر است بجای رفتن به اتواکول ها، از کانالهای یوتیوب و سایتهای زیادی که در این زمینه هستند کمک بگیرید.

https://www.youtube.com/results?search_query=code+de+la+route

و همچنین میتوانید از کتابخانه های شهر، کتاب کد را امانت بگیرید، و همچنین از اپلیکیشنی که روی کامپیوترهای کتابخانه ها برای همین منظور نصب شده است استفاده کنید. (از یکی از مسئولین کتابخانه بخواهید تا راهنماییتان کند).

پیشنهاد میکنم حدود یک ماه برای کد وقت بذارید، هر وقت مطمئن شدید تسلط پیدا کردید، باید در یکی از مراکز امتحان کد ثبت نام کنید.

مراحل ثبت نام:

1. در سایت ANTS ثبت نام کنید.

2. در قسمت گواهینامه رانندگی (permis de conduire) درخواست خودتون رو ثبت میکنید، شامل پر کردن فرم آنلاین، و آپلود کردن مدارک مورد نیاز.*

3. اگر مدارک کامل باشد، حداکثر تا دو هفته یک اتستاسیون با شماره NEPH برایتان ارسال میشود، و هم میتوانید از طریق سایت پرینت کنید.

4. با شماره این برگه حالا میتوانید بعنوان کاندیدای آزاد برای کد ثبت نام کنید.

هزینه امتحان (هر بار)، 30 یورو است، و از طریق سایت زیر انجام میشود:

https://www.lecode.laposte.fr/passermonexamenducodeaveclaposte/

از طریق این لینک میتوانید نزدیکترین آدرس به محل سکونت خودتون رو امتخاب کنید، و پس از پرداخت هزینه و انتخاب تاریخ و ساعت امتحان، اتستاسیون ثبت نام را پرینت کنید یا روی موبایل ذخیره کنید.

نتیجه امتحان، بر حسب مرکز امتحان، از چند ساعت تا 2 روز بعد برایتان ایمیل میشود.

5. آخرین مرحله انتخاب یک اتواکول است، و مدارکی که دارید را باید به اتواکول تحویل دهید (یک کپی پیش خود نگه دارید). اگر رانندگی بلدید سعی کنید راضیشان کنید که با یک یا دوجلسه برای تایید صحت رانندگیتان شما را برای امتحان معرفی کنند.

روز امتحان، مربی اتواکول باید همراهتان باشد، و با همان ماشینی امتحان میدهید که تمرین کردید. اگر همه چیز خوب پیش برود و نمره لازم را بیاورید، حدود 2 روز بعد از طریق اتواکول از نتیجه امتحان خبردار خواهید شد و حدود 2 هفته بعد گواهینامه بدستتان خواهد رسید.

موفق باشید.

* با توجه به اینکه این مراحل یا اصطلاحاتی که در سایت است بطور دائم تغییر میکنند، مراحل بصورت کلی عنوان شده اند.

Leave a Reply

Your email address will not be published.